Tineretul de la HC Zalău s-a impus în derby-ul cu Minaur Baia Mare

Cea de-a doua etapă a returului Campionatului Naţional de handbal feminin tineret i-a adus echipei HC Zalău o victorie importantă, obţinută pe teren propriu, în compania celor de la Minaur Baia Mare. Echipa antrenată de Valeria Motogna şi Raluca Ionaşcu s-a impus cu 34 – 30, după ce la pauză a avut avantaj minim, 16 – 15.

Danilescu şi Bujor, principalele marcatoare ale Zalăului, şi-au început recitalul încă din primele minute, echipa Valeriei Motogna conducând cu 4 – 2 după primele trei minute. Băimărencele au restabilit egalitatea, la 4, dar Zalăul a avut din nou o revenire, desprinzându-se la trei goluri (10 – 7, 11 – 8). Până la pauză, oaspetele s-au apropiat la o lungime, iar după revenirea de la cabine au reuşit chiar să egaleze la 16. 25 – 25 a arătat tabela în minutul 48, după care, Zalăul s-a desprins decisiv şi s-a impus la o diferenţă de patru goluri.

După victoria în faţa Minaurului, HC Zalău a acumulat 8 puncte, având o penalizare de 1 punct din partea FRH pentru nerespectare cerinţe de vârstă. După şapte etape disputate, HC Zalău ocupă locul cinci în Seria A, urmată de Măgura Cisnădie. Locul întâi în grupă este ocupat de Corona Braşov, cu 15 puncte, urmată de SCM Râmnicu Vâlcea, Minaur Baia Mare şi Gloria Bistriţa-Năsăud.

În runda următoare, programată duminică, 11 februarie, HC Zalău va întâlni, în deplasare, SCM Râmnicu Vâlcea.

3 Thoughts to “Tineretul de la HC Zalău s-a impus în derby-ul cu Minaur Baia Mare”

1. […] Cea de-a doua etapă a returului Campionatului Naţional de handbal feminin tineret i-a adus echipei HC Zalău o victorie importantă, obţinută pe teren propriu, în compania celor de la Minaur Baia Mare. Echipa antrenată de Valeria Motogna şi Raluca Ionaşcu s-a impus cu 34 – 30, după ce la pauză a avut avantaj minim, 16 – 15. Danilescu şi Bujor, principalele marcatoare ale Zalăului, şi-au început recitalul încă din primele minute, echipa Valeriei Motogna conducând cu 4 – 2 după primele trei minute. Băimărencele au restabilit egalitatea, la 4, dar… Citeste mai mult […]

2. Ion

In deplasare Vîlcea ? Vă mai informați, la fața locului , NU cu articole COPY PASTE .